1206YC564KAT2A
KYOCERA AVX
Product No:
1206YC564KAT2A
Description:
CAP CER 0.56UF 16V X7R 1206
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.56 µF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.050" (1.27mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C