1210SA151KAT1A
KYOCERA AVX
Product No:
1210SA151KAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 150PF 1.5KV NP0 1210
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 150 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C