1210YC155KAT2A
KYOCERA AVX
Product No:
1210YC155KAT2A
Description:
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1210
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1.5 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Product Status Active
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C