1808AC103KAZ1A
KYOCERA AVX
Product No:
1808AC103KAZ1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series FLEXITERM®
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Soft Termination, High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Applications Boardflex Sensitive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C