1808CC473KAZ1A
KYOCERA AVX
Product No:
1808CC473KAZ1A
Description:
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1808
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series FLEXITERM®
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Soft Termination, High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.047 µF
Applications Boardflex Sensitive
Product Status Active
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C