1812CC104KAZ1A
KYOCERA AVX
Product No:
1812CC104KAZ1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series FLEXITERM®
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Soft Termination, High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C