1812JA560JAT1A
KYOCERA AVX
Product No:
1812JA560JAT1A
Description:
CAP CER 56PF 4KV NP0 1812
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 56 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Product Status Active
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Voltage - Rated 4000V (4kV)
Size / Dimension 0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C