18253C274KAT2A
KYOCERA AVX
Product No:
18253C274KAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.27UF 25V X7R 1825
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.27 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1825 (4564 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C