Home / 针座,公插针 / 20021612-00030T4LF
20021612-00030T4LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
20021612-00030T4LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER R/A 30POS 1.27MM
Parameter Info
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Cable/Wire
Series Minitek127® 20021612
Package Tube
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 125VAC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 20021612
Insulation Material Plastic
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 105°C