35021R1FT
TE Connectivity Passive Product
Product No:
35021R1FT
Description:
RES 3502 1R1 1%
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 1.1 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Base Product Number 3502
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2010
Temperature Coefficient ±200ppm/°C