3503G2B178RFTDF
TE Connectivity Passive Product
Product No:
3503G2B178RFTDF
Description:
RES 178 OHM 1% 2W 1206
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 178 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±50ppm/°C