52601-G10-6LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
52601-G10-6LF
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Insulation Color Black
Insulation Height 0.365" (9.27mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.150" (3.81mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)