52601-G10-8LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
52601-G10-8LF
Description:
CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM
Package Tray
Features -
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Insulation Color Black
Insulation Height 0.365" (9.27mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 52601
Insulation Material -
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -65°C ~ 105°C
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)