52601-G26-8TLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
52601-G26-8TLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM
Parameter Info
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board or Cable
Series Quickie™
Package Tape & Reel (TR)
Features Pick and Place
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.365" (9.27mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 52601
Insulation Material -
Number of Positions 26
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -65°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)