53611-G14-8LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
53611-G14-8LF
Description:
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.640" (16.26mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)