53611-S16-4
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
53611-S16-4
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Insulation Color Black
Insulation Height 0.640" (16.26mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)