53611-S26-4LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
53611-S26-4LF
Description:
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.640" (16.26mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 26
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)