53612-G10-6
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
53612-G10-6
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
QKE HDR EJ 10POS
Parameter Info
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Cable/Wire
Series Quickie™
Package Bulk
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.640" (16.26mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 53612
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Contact Length - Post 0.150" (3.81mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)