53612-S26-7
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
53612-S26-7
Description:
QKE HDR EJ 26POS
Series Quickie™
Package Bulk
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.640" (16.26mm)
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 26
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Contact Length - Post 0.675" (17.15mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)