54201-S08-14
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
54201-S08-14
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Parameter Info
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Series BERGSTIK®
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 54201
Insulation Material -
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)