8LT315B15SN
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8LT315B15SN
Description:
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Parameter Info
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Olive Green
Series MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Package Bulk
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish Olive Green Cadmium
Cable Opening -
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Thermoplastic
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number 8LT315B
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 15-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C