8LT321F39SD
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8LT321F39SD
Description:
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Parameter Info
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Silver
Series MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Package Bulk
Features -
Shielding Shielded
Orientation D
Termination Crimp
Applications Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish Nickel
Cable Opening -
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Thermoplastic
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number 8LT321F
Number of Positions 39
Shell Size - Insert 21-39
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C