8LT321Z39PA
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8LT321Z39PA
Description:
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Parameter Info
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Black
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Applications Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish Black Zinc Nickel
Cable Opening -
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number 8LT321Z
Number of Positions 39
Shell Size - Insert 21-39
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C