8LT325B43SN
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8LT325B43SN
Description:
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Parameter Info
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Olive Green
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish Olive Green Cadmium
Cable Opening -
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number 8LT325B
Number of Positions 43
Shell Size - Insert 25-43
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C