8LT325F43PA
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8LT325F43PA
Description:
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Parameter Info
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Silver
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Applications Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
Shell Finish Nickel
Cable Opening -
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number 8LT325F
Number of Positions 43
Shell Size - Insert 25-43
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C