Home / 线性稳压器 / ADM7160AUJZ-1.8-R7
ADM7160AUJZ-1.8-R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADM7160AUJZ-1.8-R7
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA TSOT5
Parameter Info
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 54dB ~ 43dB (100kHz ~ 1MHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Base Product Number ADM7160
Protection Features Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 200mA
Current - Supply (Max) 350 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V