Home / 微控制器 / ATMEGA164PV-10MU
ATMEGA164PV-10MU
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA164PV-10MU
Package:
44-VQFN (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series AVR® ATmega
Package Tray
RAM Size 1K x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor AVR
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA164
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V