Home / 微控制器 / ATMEGA16U2-AU
ATMEGA16U2-AU
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA16U2-AU
Package:
32-TQFP (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series AVR® ATmega
Package Tray
RAM Size 512 x 8
Connectivity SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor AVR
Package / Case 32-TQFP
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA16
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V