Home / 微控制器 / ATMEGA16U4-AU
ATMEGA16U4-AU
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA16U4-AU
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series AVR® ATmega
Package Tray
RAM Size 1.25K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 512 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 26
Core Processor AVR
Package / Case 44-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA16
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V