Home / 微控制器 / ATMEGA329-16MUR
ATMEGA329-16MUR
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA329-16MUR
Package:
64-QFN (9x9)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series AVR® ATmega
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity SPI, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 54
Core Processor AVR
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA329
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V