Home / 微控制器 / ATMEGA3290-16AU
ATMEGA3290-16AU
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA3290-16AU
Package:
100-TQFP (14x14)
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series AVR® ATmega
Package Tray
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity SPI, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 69
Core Processor AVR
Package / Case 100-TQFP
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA3290
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V