Home / 微控制器 / ATMEGA48PV-10AUR
ATMEGA48PV-10AUR
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA48PV-10AUR
Package:
32-TQFP (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series AVR® ATmega
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 23
Core Processor AVR
Package / Case 32-TQFP
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA48
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V