Home / 微控制器 / ATMEGA6450-16AI
ATMEGA6450-16AI
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA6450-16AI
Package:
100-TQFP (14x14)
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series AVR® ATmega
Package Tray
RAM Size 4K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 2K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity SPI, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 68
Core Processor AVR
Package / Case 100-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA6450
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V