Home / 微控制器 / ATMEGA8515-16MU
ATMEGA8515-16MU
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA8515-16MU
Package:
44-VQFN (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44VQFN
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series AVR® ATmega
Package Tray
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 512 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor AVR
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA8515
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V