Home / 微控制器 / ATMEGA8535-16MJ
ATMEGA8535-16MJ
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA8535-16MJ
Package:
44-VQFN (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44VQFN
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series AVR® ATmega
Package Tray
RAM Size 512 x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor AVR
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA8535
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V