Home / 微控制器 / ATMEGA8535-16PI
ATMEGA8535-16PI
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA8535-16PI
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series AVR® ATmega
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 32
Core Processor AVR
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA8535
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V