Home / 微控制器 / ATMEGA88-20AJ
ATMEGA88-20AJ
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA88-20AJ
Package:
32-TQFP (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series AVR® ATmega
Package Tray
RAM Size 1K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 23
Core Processor AVR
Package / Case 32-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA88
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V