Home / 微控制器 / ATMEGA88P-20PU
ATMEGA88P-20PU
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA88P-20PU
Package:
28-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series AVR® ATmega
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 23
Core Processor AVR
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA88
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V