Home / 微控制器 / ATMEGA88PV-10AUR
ATMEGA88PV-10AUR
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA88PV-10AUR
Package:
32-TQFP (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series AVR® ATmega
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 23
Core Processor AVR
Package / Case 32-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number ATMEGA88
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V