CPF0201D118RE1
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CPF0201D118RE1
Description:
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/32W 0201
Parameter Info
Mfr TE Connectivity Passive Product
Series CPF, Neohm
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Tolerance ±0.5%
Resistance 118 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.03W, 1/32W
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Base Product Number CPF0201
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0201
Temperature Coefficient ±25ppm/°C