CPF1206B1K43E1
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CPF1206B1K43E1
Description:
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 1206
Features -
Tolerance ±0.1%
Resistance 1.43 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±25ppm/°C