CRCW0201768RFNED
Vishay Dale
Product No:
CRCW0201768RFNED
Package:
0201
Description:
RES SMD 768 OHM 1% 1/20W 0201
Parameter Info
Mfr Vishay Dale
Series CRCW
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 768 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Base Product Number CRCW0201
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0201
Temperature Coefficient ±200ppm/°C