CRCW0402360RJNTD
Vishay Dale
Product No:
CRCW0402360RJNTD
Description:
RES SMD 360 OHM 5% 1/16W 0402
Parameter Info
Mfr Vishay Dale
Series CRCW
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±5%
Resistance 360 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number CRCW0402
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±200ppm/°C