Home / 微控制器 / DSPIC30F2010-30I/SP
DSPIC30F2010-30I/SP
Microchip Technology
Product No:
DSPIC30F2010-30I/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SPDIP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 30 MIPs
Series dsPIC™ 30F
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 20
Core Processor dsPIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number DSPIC30F2010
Program Memory Size 12KB (4K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V