Home / 微控制器 / DSPIC30F2020T-30I/SO
DSPIC30F2020T-30I/SO
Microchip Technology
Product No:
DSPIC30F2020T-30I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SOIC
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 30 MIPs
Series dsPIC™ 30F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 512 x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 21
Core Processor dsPIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number DSPIC30F2020
Program Memory Size 12KB (4K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V