Home / 微控制器 / DSPIC30F3010T-20I/SO
DSPIC30F3010T-20I/SO
Microchip Technology
Product No:
DSPIC30F3010T-20I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 28SOIC
Speed 20 MIPS
Series dsPIC™ 30F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 20
Core Processor dsPIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number DSPIC30F3010
Program Memory Size 24KB (8K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V