Home / 微控制器 / DSPIC30F4012-20E/SO
DSPIC30F4012-20E/SO
Microchip Technology
Product No:
DSPIC30F4012-20E/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 28SOIC
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 20 MIPS
Series dsPIC™ 30F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 20
Core Processor dsPIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number DSPIC30F4012
Program Memory Size 48KB (16K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V