Home / 微控制器 / DSPIC30F4013-20I/P
DSPIC30F4013-20I/P
Microchip Technology
Product No:
DSPIC30F4013-20I/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 40DIP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 20 MIPS
Series dsPIC™ 30F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 1K x 8
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 30
Core Processor dsPIC
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 13x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number DSPIC30F4013
Program Memory Size 48KB (16K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V