Home / 微控制器 / DSPIC30F6012A-30I/PF
DSPIC30F6012A-30I/PF
Microchip Technology
Product No:
DSPIC30F6012A-30I/PF
Package:
64-TQFP (14x14)
Description:
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 64TQFP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 30 MIPs
Series dsPIC™ 30F
Package Tray
RAM Size 8K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 4K x 8
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 52
Core Processor dsPIC
Package / Case 64-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number DSPIC30F6012
Program Memory Size 144KB (48K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-TQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V