Home / 微控制器 / DSPIC30F6014A-20E/PT
DSPIC30F6014A-20E/PT
Microchip Technology
Product No:
DSPIC30F6014A-20E/PT
Package:
80-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
Speed 20 MIPS
Series dsPIC™ 30F
Package Tray
RAM Size 8K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 4K x 8
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 68
Core Processor dsPIC
Package / Case 80-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number DSPIC30F6014
Program Memory Size 144KB (48K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V